Не знам защо, но храната на острова много често има еротични препратки....Колко трябва да си еротоман, за да видиш в канолите фалически символ на плодовитоста / под секрет - сега като се загледах, ми.... вярно прилича!/.
А сладкиша касатада оприличиш на женска гръд, която излъчва потисната еротичност, защото е създадена от монахини за религиозния празник Пасха, тоест по време на пости отвсякъде.
Ааа, да не забравя и Спагетите ала путанеска, буквално Спагети по курвенски, защото труженичките в Сиракуза ги приготвяли набързо с наличните, типични за острова продукти, за да привличат с ароматите им своите клиенти.
Сицилия е родина не само на паста путанескас доматен сос и аншоа - рецепта ТУК:
СПАГЕТИ СЪС СОС АЛА ПУТАНЕСКА ...... Spaghetti alla puttanesca ,
но също така и на паста Норма с патладжани, и на паста със сардини.
В Сицилия се отглеждат бадеми и шам-фъстъкс много високо качество, цитруси, опунция - плодът на кактуса, кедрови ядки, каперси, маслини и зехтин, разнообразни плодове и зеленчуци, много животни, от които се произвеждат вкусни колбаси и ароматни сирена.
Арабското влияние в кухнята е застъпено най-вече с кускусът, който се приготвя по целия остров в комбинация с месо, риба, зеленчуци.
Обожавам сицилианските червени портокали, които се сервират дори на салата със сол, зехтин и пипер.
Сицилианско вино, чудесно и на много прилични цени, се постарахме да опитаме възможно в най-големи количества, но гордостта им е сладкото и скъпо вино Марсала.
Спукахме се да ядем Zuppa di Cozze, или Миди по сицилиански с доматен сос, уникално вкусно и трепач-мезе за леденото сицилианско пивко вино. Вече правих и в къщи нееднократно, ето рецептата:
ZUPA DI COZZE или миди с доматен сос по сицилиански тертип
А това са типичните за острова храни - етикет на сицилианската кухня по цял свят:
АРАНЧИНИ - пържени оризови "портокалчета", с различна плънка в средата, наподобяващи по форма и цвят портокали, откъдето идва и името им:
КАПОНАТА - задушени зеленчуци, основно патладжан, в гърне. Различните зеленчуци се приготвят поотделно и се смесват при поднасяне на масата с маслини, аншоа,каперси, кедрови ядки.
КАСАТА - калорийната бомба от пандишпан, която сицилианците оприличават на женска гръд. В нея има рикота, захаросани плодове, ядки, бадемов марципан, шам-фъстък и за капак и чипс от шоколад. Разкошна е, но повече от една лъжица не мога да изям, прекалено е сладка за моя вкус.
КАНОЛИ - фалическия символ на плодородието - емблема на Сицилия по цял свят! Канолите представляват пържени тестени тръбички, пълнени с млечен крем, обогатени с шам-фъстък, захаросани плодове, шоколад. По тези места се пълнят на място при поръчката от специална машина, която бълва млечен крем. Това позволява на пържената тръбичка да се запази силно хрупкава и изкусителна. Въпреки това обаче, това не е моят десерт......
Рецептата, по която аз ги правя в къщи - тук:
Айдееее, отплеснах се...ама както знаете, за храна мога да разказвам 1001 нощи....
Сицилия е известна и с шоколадите си, произвеждани в град Модика, от висококачествено 100% какао, обработено на ниска температура, като дори и захарта не се преработва топлинно, та хрупка много нежно и приятно в шоколада. Скъп е, но си струва цената. Има десетки видове с различни необичайни добавки - ядки, плодове, люти чушки, дори с нещо като канабис. Най-сицилианският и необичаен обаче е шоколадът с прибавена морска сол от Трапани. А най-квалитетни са органик шоколадите на фабрика SABADI,които могат да се намерят и тук понякога в италианските магазини.
Всички пътеписи за Сицилия прочетете ТУК:
Ами с това сагата Сицилия приключва....
чакам да ме осени муза и да разкажа за невероятно невероятното ми приключение в Мароко....!!